PÉČE O KRÁLÍČKA

ZÁKLADNÍ VYBAVENÍ

Aby se u Vás králíček cítil bezpečně a pohodlně budete potřebovat základní vybavení:

  • Klec - velikost ideálně alespoň 100x50x50 cm
  • Jesličky na seno (lze použít i závěsnou kovovou kouli/míč na seno)
  • Mistička na krmení - ideálně těžší keramická (plastové králíčci koušou, nerezové snadno převrátí)
  • Napáječka - na trhu lze najít různé druhy napáječek, u nás jsou králíčci od narození zvykáni na pístové/niplové napáječky (častěji na trhu najdete kuličkové, na které králíčci plynule přejdou bez nutnosti přeučování)
  • Záchůdek (rohový či kočičí ) + podestýlka - u nás jsou králíčci od malinka zvykáni na záchůdek s dřevěnými peletami (lze použít běžné dřevěné pelety na topení, které neobsahují chemické příměsi - takto je odpad od králíčka 100% kompostovatelný)
  • Domeček - ideálně s rovnou střechou, králíčci rádi sedávají na střeše a mají rozhled (domeček je ovšem vhodné králíčkovi doplnit až časem, kdy si přivykne na Vás i běžný ruch domácnosti, v opačném případě může domek začít využívat spíše jako skrýš a zhoršovat tak proces přivykání na nové prostředí)
  • Kobereček či pelíšek do klece - stačí menší kousek, králíček ho rád využije jako teplé a měkké místo k odpočinku
  • Ohrádka, výběh - např. na ven (není ale nutný)
  • Kleštičky na drápky
  • Přepravní box (k veterináři, na dovolenou apod.) - velikostně doporučuji raději boxy určené pro kočky, které králíčkovi poskytnou dostatek prostoru a pohodlí i na delších cestách (vel. cca 45x30x30 cm)

STRAVA

Krmení je nejdůležitější částí péče o králíčka, jelikož králíček je zvíře poměrně citlivé na dietní chyby či prudké změny v krmných návycích. Jakákoli náhlá změna v chuti k jídlu si u králíčka žádá okamžitou zvýšenou pozornost, v případě že králík nepřijímá potravu, je třeba neprodleně navštívit veterináře. I jednodenní hladovka, může mít pro králíčka fatální následky.

SENO - U nás jsou králíčci krmeni kvalitním lučním senem (POZOR - seno nesmí být mokré, plesnivé či zapařené a králíčkovi by mělo být podáváno nejdříve 6 týdnů po usušení). Kvalitní seno je základem králičího jídelníčku a králík k němu musí mít přístup celodenně, tedy i v noci. V opačném případě hrozí omezení funkčnosti střev a s tím spojené zdravotní komplikace, které mohou vést až k úmrtí králíčka.

VODA - Králíček musí mít celodenně zajištěn přístup k vodě, která by měla být denně podávána čerstvá ideálně pomocí napáječky. Do vody přidáváme přípravek Acidomid K, který vodu okyseluje a brání tak množení nežádoucích plísní a bakterií a to především kokcidií, jejichž přemnožení může králíčkovi způsobit trávicí potíže až úhyn.

GRANULE - Naši králíčci jsou od narození krmeni granulemi Berkel TTL a po ukončeném 6. týdnu života přechází na granule Berkel Futter Kanin Ligth. (krmná dávka - cca 25-30g/1 kg živé váhy králíčka/den - u nás dělená do dvou dávek). Při odběru králíčka je možné u nás zakoupit balíček granulek Berkel Futter Kanin Light za výhodnou cenu 250 Kč (5 Kg).

ZAVÁDĚNÍ NOVÝCH POTRAVIN DO JÍDELNÍČKU - Jakoukoli novou stravu, ať už zelenou či sušenou (zelenina, tráva, ovoce apod.) vždy zavádíme postupně, tedy vždy jeden nový druh a nejdříve v malém množství, které v následujících dnech postupně zvyšujeme. V průběhu zavádění nové potraviny sledujeme konzistenci bobečků, pokud se objeví měkké bobky či vánočky, novou stravu vysadíme a vyčkáme na úpravu bobečků.

ZELENÁ STRAVA - Zelená strava s sebou vždy nese určité riziko zažívacích potíží a králíčkovi by proto měla být zaváděna velmi pozvolna a opatrně a určitě ne dříve, než po ukončeném 3. měsíci života. Vhodné je králíčkovi stravu obohatit o luční trávu (!POZOR, nesmí být zapařená, králíček by se mohl nafouknout). Pokud nemáme přístup k trávě, vhodnou náhradou je zelenina, ze které lze králíčkovi denně připravovat pestrý salát. (! NEVHODNÁ ZELENINA - brambory, cibule, česnek, feferonky, luštěniny, pórek, rebarbora). Králíčkovi nepodávejte zeleninu přímo z lednice, vždy nechte zteplat na pokojovou teplotu.

DOPLŇKY - Králíčkům je možné přidávat ke krmení nejrůznější doplňky a pamlsky ve formě, ovoce, různých vloček, bylinek apod. Našim králíčkům běžně přidáváme pro zpestření a jako pamlsek sušené ovoce (např. jablečné křížaly), ovesné či kukuřičné vločky. Toto by ovšem mělo tvořit opravdu DOPLNĚK, nikoli základ stravy. Ovoce by mělo sloužit čistě jako pamlsek v omezeném množství, pro vysoký obsah cukru. (Ovoce pro králíčka lze přirovnat k bonbónu pro člověka.) Též obiloviny je vhodné zařazovat v minimálním množství jako pamlsek - hrozí rychlé přibývání na váze a s tím spojené zdravotní problémy. Bylinky (např. bazalka, heřmánek, jitrocel, kopretina, růžové lístky, chrpa, listy jahodníku, maliníku či ostružiníku, libeček, kopr, oregáno, petržel, pampeliška apod.) jsou vhodným a zdravým pamlskem, ale většinou obsahují léčivé látky, které je lépe podávat opět v omezeném množství.

VĚTVE - Králíčkům neustále dorůstají zuby, které si musí obrušovat okusováním. Je tedy vhodné k tomuto účelu podávat větve, které mimo obrušování zubů obsahují i množství králíčkovi prospěšných látek. Naši králíčci okusují sušené mladé jabloňové, hrušňové a lískové větvě. Příležitostně, v menším množství je možné zařadit i větvičky jehličnanů i s jehličím (borovice, jedle či smrk).

VITAMÍNOVÉ DOPLŇKY, MINERÁLNÍ, SOLNÉ A VÁPNÍKOVÉ KAMENY - Správně živený a zdravý králíček žádné podobné doplňky stravy nepotřebuje. V některých případech naopak mohou způsobit spíše zdravotní problémy.

!!! SUŠENÉ PEČIVO NEPATŘÍ DO KRÁLIČÍHO JÍDELNÍČKU !!! - může způsobit trávicí problémy.

PÉČE

OČKOVÁNÍ - Nejdříve v 10-ti týdnech je třeba nechat králíčka u veterináře prvně naočkovat. Přeočkování je třeba každého půl roku. Jedná se očkování proti moru a myxomatóze, což jsou pro králíčka smrtelné nemoci. Jsou přenášené bodavým hmyzem a nakažení tedy hrozí i ve městech a místech, kde se jiní králíci nevyskytují. Proto doporučujeme očkování nepodceňovat a dodržovat.

DRÁPKY - Králíčkovi je třeba pravidelně stříhat drápky. Ke stříhání je vhodné pořídit speciální kleštičky na drápky. Drápky se stříhají v mrtvé části, nesmí se stříhnout do viditelné žilky v drápku (hrozí krvácení). V případě obav, je vhodné si prvně stříhání nechat ukázat od veterináře.

SRST - Králíčci se čistí sami, proto srst nevyžaduje velkou péči. V případě zacuchání či zachycení větších nečistot je vhodné králíčka vyčesat kartáčem. Králíčka není vhodné koupat, pro králíčka je to stresující a hrozí jeho podchlazení. Pokud je opravdu třeba, očistěte srst vlhkým hadříkem.

POHLAVNÍ ORGÁNY - V případě potřeby je možné výměšky kolem pohlavních orgánů očistit vatovým tamponkem s dětským olejíčkem.

OČI - Vyžadují pravidelnou kontrolu. V případě potřeby lze ospalky odstranit vlhkým vatovým tamponkem. V případě slzení či výtoku, navštívit veterináře.

UŠI - Vyžadují pravidelnou kontrolu. V případě jakýchkoli změn (vyrážek apod.) či intenzivním drbání navštívit veterináře.

ZUBY - V případě přerůstání, vyhledat veterináře.

KLEC - Klec je vhodné jednou za měsíc kompletně vyčistit a umýt horkou či octovou vodou. Ocet také velmi dobře vyčistí usazeniny z moči či vodní kámen (v záchodku, napáječce apod.)

NÁVŠTĚVA VETERINÁŘE - Veterináře kromě pravidelného očkování navštivte vždy, pokud je králíček malátný, má průjem, je apatický, nežere, teče mu z čumáku či z očí, hubne, motá se, má vyrážku v uších, výrazně se drbe, má lysá místa na kůži apod. Každý zdravotní problém může mít u králíčka velmi rychlý průběh a proto je vhodné ho začít řešit hned v počátcích.