PÉČE O KRÁLÍČKA

Stránka je momentálně ve výstavbě.

ZÁKLADNÍ VYBAVENÍ

Aby se u Vás králíček cítil bezpečně a pohodlně budete potřebovat základní vybavení:

  • Klec - velikost ideálně alespoň 100x50x50 cm
  • Jesličky na seno
  • Mistička na krmení
  • Napáječka - na trhu lze najít různé druhy napáječek, u nás jsou králíčci od narození zvykáni na pístové napáječky
  • Záchůdek (rohový či kočičí ) + podestýlka - u nás jsou králíčci od malinka zvykáni na záchůdek s dřevěnými peletami
  • Domeček - ideálně s rovnou střechou, králíčci rádi sedávají na střeše a mají rozhled (domeček je ovšem vhodné králíčkovi doplnit až časem, kdy si přivykne na Vás i běžný ruch domácnosti, v opačném případě může domek začít využívat spíše jako skrýš a zhoršovat tak proces přivykání na nové prostředí
  • Kobereček do klece - stačí menší kousek, králíček ho rád využije jako teplé měkké místo k odpočinku
  • Ohrádka, výběh - např. na ven (není ale nutný)
  • Kleštičky na drápky
  • Přepravní box (k veterináři, na dovolenou apod.)

STRAVA

Krmení je nejdůležitější částí péče o králíčka, jelikož králíček je zvíře poměrně citlivé na dietní chyby či prudké změny v krmných návycích. Jakákoli náhlá změna v chuti k jídlu si u králíčka žádá okamžitou zvýšenou pozornost, v případě že králík nepřijímá potravu, je třeba neprodleně navštívit veterináře. I jednodenní hladovka, může mít pro králíčka fatální následky.

SENO - U nás jsou králíčci krmeni kvalitním senem (POZOR - seno nesmí být mokré, plesnivé či zapařené a králíčkovi by mělo být podáváno nejdříve 6 týdnů po usušení). Kvalitní seno je základem králičího jídelníčku a králík k němu musí mít přístup celodenně, tedy i v noci. V opačném případě hrozí omezení funkčnosti střev a s tím spojené zdravotní komplikace, které mohou vést až k úmrtí králíčka.

VODA - Králíček musí mít celodenně zajištěn přístup k vodě, která by měla být denně podávána čerstvá ideálně pomocí napáječky. Do vody přidáváme přípravek Acidomid K, který vodu okyseluje a brání tak množení nežádoucích plísní a bakterií.

GRANULE - Naši králíčci jsou od narození krmeni granulemi Berkel Futter TTL a po ukončeném 4. měsíci života přechází na granule Berkel Futter Ligth.

DOPLŇKY - Králíčkům je možné přidávat ke krmení nejrůznější doplňky a pamlsky ve formě zeleniny, ovoce, různých vloček apod. Našim králíčkům běžně přidáváme sušenou mrkev, řepu a ovesné, hrachové či kukuřičné vločky. Toto by ovšem mělo tvořit opravdu doplněk, nikoli základ stravy. Ovoce by mělo sloužit čistě jako pamlsek v minimálním množství, pro vysoký obsah cukru. (Ovoce pro králíčka lze přirovnat k bonbónu pro člověka.)

ZELENÁ STRAVA - Zelená strava s sebou vždy nese určité riziko zažívacích potíží a králíčkovi by proto měla být zaváděna velmi pozvolna a opatrně a určitě ne dříve než po ukončeném 4. měsíci života. Našim králíčkům podáváme veškerou stravu v sušeném stavu.

VĚTVE - Králíčkům neustále dorůstají zuby, které si musí obrušovat okusováním. Je tedy vhodné k tomuto účelu podávat větve, které mimo obrušování zubů obsahují i množství králíčkovi prospěšných látek. Naši králíčci okusují sušené mladé jabloňové větvě.